مشکلات اقتصادی دانشجویان بین‌المللی در دوران کرونا

دانشجویی که 68 هزار دلار به دانشگاه کمبریج بابت گذراندن دوره MBA پرداخت کرد اما در حال حاضر در خانه خود -هندوستان- در حال تحصیل است ( با اپلیکیشن ZOOM).

سریشتا وارمن سال‌ها آرزوی تحصیل در رشته  MBAدر دانشگاه کمبریج داشته است. زمانی که او در سپتامبر سال گذشته پذیرش گرفت هیچ وقت فکر نمی‌کرد که 6 ماه بعد برای اتمام مقطع تحصیلی خود باید به خانه والدین خود در هندوستان بازگردد.

«در یک دنیای مجازی من این دوره را در کمبریج تمام می‌کنم و تا آخر ژوئن وارد یک دوره کارآموزی در بریتانیا می‌شوم که باعث خواهد شد بتوانم یک شغل تمام وقت به دست بیاورم.»

بسیاری از شرکت‌هایی که او به دنبال کار در آن‌ها بود، دوره های کارآموزی تابستانی خواهند داشت. اما او امیدوار است پس از برداشته شدن منع پروازهای بین‌المللی بتواند دوباره به بریتانیا بازگردد و یک شغل تمام وقت پیدا کند. تلاش او برای ساختن یک مسیر شغلی مطمئن تا این جا برای او حدود 92 هزار دلار هزینه (شامل هزینه شهریه 67 هزار دلار برای سال اول) دربرداشته است که فقط مقداری از این را دانشگاه بازخواهد گرداند. آرزوی به دست آوردن یک شغل مطمئن که بتوان با آن وام‌های دانشجویی را پرداخت کرد و یک زندگی مرفه ساخت، محرک سریشتا وارمن و بیشتر دانشجوهای دیگر در رشته MBA است.

به دلیل شیوع ویروس کرونا زندگی، تجارت و آرزوهای بسیاری از افراد و مخصوصا دانشجویان با ریسک‌های بزرگی مواجه شده است. سریشتا فرصت ایجاد روابط و تجارب قوی در محیط دانشگاهی، آشنا شدن با همکاران در سراسر دنیا، وارد شدن به باشگاه‌های دانشجویی، شبکه‌سازی و یافتن فرصت‌های شغلی را از دست داده است و جایگزین تمام اینها درس‌نامه‌هایی است که از طریق اپلیکیشن Zoom دریافت میکند.

پس از شیوع کرونا بسیاری از دانشکده‌های رشته مدیریت در آمریکا، اروپا و آسیا با درخواست‌های بازپرداخت شهریه مواجه شده‌اند. اما قابل درک است که همچنان بسیاری از دانشگاه‌ها از بازپرداخت یا تخفیف در شهریه سرباز می‌زنند، چرا که در حال از دست دادن منابع درآمدی خود هستند بدون آن که در مخارج خود کاهشی داشته باشند. برخی از دانشگاه‌ها برای جبران این امر برخی کلاس‌های تکمیلی و رویدادهای دانشگاهی را برای کسانی برگزار خواهند کرد که دوره خود را کامل کنند. برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه استنفورد نیز به دانشجویان اجازه داده‌اند که از آپریل تا ژوئن را مرخصی بگیرند.

ادامه کلاس‌ها در ترم پاییزی همچنان نامشخص است و بسیاری از دانشگاه‌ها شروع ترم‌های خود را به تاخیر انداخته‌اند و مهلت درخواست پذیرش را افزایش داده‌اند.

بیش از یک سوم دانشجویان دانشکده رشته مدیریت هاروارد در سال 2021 خارجی هستند که این میزان در استنفورد به 43 درصد افزایش می‌یابد. در اروپا درصد دانشجویان خارجی در رشته‌های بازرگانی به مراتب بیشتر است. طبق تحقیقات دانشگاه استفورد پروفسور کارولین هاکسبی در بررسی تاریخی نشان داده است که پس از هر رکود اقتصادی در آمریکا (از دهه 1960 میلادی) تعداد افرادی که برای کسب تحصیلات دانشگاهی اقدام می‌کنند افزایش می‌یابد. شواهد اولیه نشان می‌دهد که پس از این رکود اقتصادی نیز افراد برای کسب مسیر شغلی بهتر به اخذ مدارج تحصیلی روی بیاورند. برخی از دانشکده‌های رشته مدیریت آمریکا اعلام کرده‌اند که تعداد درخواست پذیرش بیشتری نسبت به قبل دریافت کرده‌اند.

البته تفاوت این رکود اقتصادی با رکودهای قبل مسئله سلامت است که ممکن است بسیاری از افراد در زمان شیوع این ویروس ترجیح دهند که در کنار خانواده خود باشند و بسیاری از کشورها ممکن است همچنان به بستن مرزهای خود ادامه دهند.

منبع :

https://edition.cnn.com/2020/04/22/business/business-schools-coronavirus/index.html

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*