وضعیت موجود اداره مهاجرت نیوزیلند

در طول مدت قرنطینه خانگی در نیوزیلند بسیاری از کارمندان اداره مهاجرت نتوانسته‌اند کار کنند؛ زیرا قابلیت دورکاری یا شبکه ارتباطی ایمن در محیط کار ندارند. ریچارد اسمال –وکیل مهاجرتی- گفت ما متوجه شدیم که بیشتر کارمندان اجازه بردن لپتاپ خود را به خانه ندارند و هیچ برنامه‌ای برای کارمندان که بتوانند از خانه کار کنند وجود ندارد.

وزیر مهاجرت -ایان لیز گالووی- تائید کرد که کارمندان به دلیل عدم وجود ایمنی لازم نمی‌توانند در ادارات کار کنند. او از انتقادهایی که به اداره مهاجرت و عدم توانایی آن در مدیریت بحران وارد شده، آگاه است. او گفت که «این امر درست است که سیستم مهاجرتی نیوزیلند بیشتر کاغذی است اما ما در حال دیجیتال‌سازی و اتوماتیک‌تر کردن فرایند مهاجرت هستیم.»

مهاجران از پاسخ نگرفتن به سوالات ضروری مربوط به ویزای خود و از کمبود کارمندان مشغول به کار در اداره مهاجرت اظهار ناامیدی کرده‌اند. برخی از آنها شغل خود را از دست داده‌اند و خواهان ویزای نوع دیگر و برخی دیگر خواهان خبر گرفتن از وضعیت درخواست خود هستند.

در حال حاضر حدود 350 هزار نفر دارای ویزای موقت در نیوزیلند هستند که 75 هزار نفر آن دارای ویزای دانشجویی و بیش از 200 هزار نفر دارای ویزای کاری می باشند. طبق پیش‌بینی‌ها، مشاغل زیادی به احتمال از دست خواهد رفت یا شرایط کاری یا ساعت‌های کاری در قرارداد کار تغییر خواهد کرد و درآمد کاهش خواهد یافت و بدین ترتیب دارندگان ویزا در وضعیت تخلف از شرایط ویزا قرار خواهند گرفت.

اداره مهاجرت نیوزیلند نمی‌تواند راه حل ضروری به چنین افرادی ارائه دهد. دلایل این امر فرایند تصمیم‌گیری، کار نکردن کارمندان اداره مهاجرت در اداره‌ها، روبه‌رو شدن اداره مهاجرت با انباشت و تراکم کاری حتی قبل از آغاز قرنطینه خانگی می‌باشد.

طبق گفته دولت از میان 1000 کارمندی که نمی‌توانند دورکاری کنند، اداره مهاجرت نیوزلند درحال مطرح کردن بازگشت برخی از کارمندان به ادارات است تا کار خود را از سر گیرند، اما ذیل هشدار مرحله 3 نیوزلند فقط 20 درصد ظرفیت کارمندان و ذیل مرحله 2 فقط به اندازه 50 درصد ظرفیت کارمندان برای بازگشت به کار در نظر گرفته شده است.

لایحه پیشنهادی 12 ماهه دولت

برای رفع برخی از مشکلات مربوط به وضعیت مهاجران لایحه‌ای از طرف دولت به پارلمان فرستاده شده است که با تصویب آن به دولت قدرت زیادی اعطا خواهد شد. این لایحه پیشنهادی با هدف مدیریت کارآمد تغییرات مربوط به ویزا ارائه شده است.

دولت نیوزیلند با ارسال لایحه پیشنهادی خود در 5 می به پارلمان در خصوص تغییر برخی از قوانین مربوط به مهاجرت در تلاش برای منعطف‌سازی قوانین مربوطه و مناسب ساختن آن برای وضعیت ناشی از ویروس کرونا است. ایان لیز گلوی –وزیر مهاجرت نیوزیلند- گفت «این لایحه راه‌حلی واقع‌گرایانه به چالش‌های عملی برخاسته از کووید-19 برای مهاجران و دولت نیوزیلند ارائه می‌دهد.»

این قانون به دولت 8 اختیار موسع از جمله تغییر یا لغو برخی از شرایط ویزا یا اجازه اقامت برای گروهی از افراد، اختیار تمدید زمان ویزا برای گروهی از افراد و لغو الزام اخذ ویزای ترانزیتی و برخی موارد دیگر به مدت 12 ماه اعطا می‌کند.

البته از منظر قانونی برخی نگرانی‌ها نسبت به این لایحه وجود دارد. وکلا نگرانی خود را از «قدرت افسارگسیخته» که لایحه جدید به دولت در قوانین مهاجرت اعطا خواهد کرد، ابراز کرده‌اند. طبق گفته برخی وکلا لایحه پیشنهادی «درمان موقت به جای ریشه‌کن کردن» ضعف‌ها و کاستی‌هاست.

منابع :

https://www.lawsociety.org.nz/news-and-communications/latest-news/news/covid-response-and-immigration-bills-introduced

https://www.rnz.co.nz/news/national/416096/epidemic-response-committee-discusses-immigration

https://www.rnz.co.nz/news/national/415802/covid-19-new-zealand-government-to-grant-itself-visa-law-powers-for-12-months

https://www.nzherald.co.nz/nz/news/article.cfm?c_id=1&objectid=12330098

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*