نظام حقوقی

جمهوری اسلواکی یکی از اعضای اتحادیه اروپاست و سیستم حقوقی آن بر مبنای نظام سیویل‌لا شکل گرفته‌است. قوه‌قضائیه اسلواکی کاملا از سایر قوای آن کشور مستقل است و براساس قانون 2004/ 757در اسلواکی 54 دادگاه بخش و 8دادگاه منطقه‌ای وجود دارد. دیوان عالی اسلواکی در راس این سلسله مراتب و دادگاه بخش در پایینترین سطح قرار می‌گیرد.

  • سیستم حکمرانی: جمهوری
  • جمعیت: 5,450,421
  • واحد پول: یورو
  • تولید ناخالص داخلی: 105میلیارد دلار
  • تورم: %1.1
  • نرخ بیکاری: %6.8
  • شاخص توسعه انسانی: 0.857(بسیار بالا)
  • ضریب جینی: 20.9
  • رتبه آزادی اقتصادی: 60

سرمایه‌گذاری

دولت اسلواکی برای جذب سرمایه‌خارجی مزایایی را در نظر گرفته مثل مالیات مقطوع 19% برای درآمد شرکت‌های خارجی، عدم قائل شدن تفاوت بین سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، امکان مالکیت بیش از 50درصد سهام شرکت و اعطای اقامت.

این مشوق های مالی بسته به موقعیت جغرافیایی و بخش اقتصادی که در آن سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد متفاوت است. وفق ماده21 قانون تجارت اسلواکی محدودیت خاصی برای سرمایه‌گذاری خارجی وجود ندارد، هرچند در برخی زمینه‌ها مثل تجارت تجهیزات نظامی این امر صادق نیست. تا چند سال گذشته ممنوعیتی راجع به خرید زمین‌های کشاورزی در اسلواکی وجود داشت ولی با حکم دادگاه قانون اساسی اسلواکی این محدودیت لغو شد.

با وجود رشد سرمایه‌گذاری خارجی اسلواکی طی دهه گذشته، برخی از مناطق در جذب سرمایه گذاری ناکام ماندند و این امر باعث بروز نابرابری در سطح اسلواکی شد. برای همین در سال2018 قانون «کمک به سرمایه‌گذاری منطقه‌ای» اسلواکی تصویب شد و وفق آن شرایط جدیدی مثل حذف شرط ایجاد شغل یا کمتر بودن مالیات برای سرمایه‌گذاری در برخی نقاط اسلواکی وضع شد.

اولین شرط برای شروع کسب و کار در اسلواکی اخذ مجوز تجارت است، سپس لازم است حداقل 22هزار یورو در حساب بانکی شرکت و 2600یورو در حساب شخصی متقاضی موجود باشد. دیگر مسئله مهم وجود طرح تجاری مناسب است، طرحی که بتواند به اقتصاد اسلواکی کمک کند. با تحقق شرایط مذکور اقامت موقت یکساله صادر می‌شود و درصورتی که برای هر سال حداقل 3500یورو مالیات پرداخت شود، اقامت برای یکسال دیگر تمدید می‌شود.

ثبت شرکت و مالیات

شرکت‌های مسئولیت محدود(spoločnosť s ručením obmedzeným) و شرکت‌های سهامی (akciová spoločnosť)، رایج‌ترین شیوه‌های تاسیس شرکت‎های تجاری در اسلواکی هستند. برای تاسیس شرکت مسئولیت محدود به حداقل 5هزار یورو سرمایه نیاز است. مقررات شرکت‌های مسئولیت محدود در مواد105تا153 قانون تجارت اسلواکی مطرح شده‌اند.

وفق ماده 105 این قانون برای تاسیس این نوع شرکت وجود یک نفر سرمایه‌گذار نیز کفایت می‌کند. در صورت وجود چند موسس لازم است 50درصد سرمایه شرکت هنگام درخواست ثبت شرکت پرداخت شود، اما اگر فقط یک موسس باشد تمامی سرمایه شرکت باید هنگام ثبت درخواست پرداخت شود.

مقررات شرکت‌های سهامی در مواد154 تا 220 قانون تجارت اسلواکی ذکر شده‌ا‌ند. برای تاسیس این شرکتها به حداقل 2سرمایه‌گذار نیاز است. برای تاسیس شرکت سهامی به حداقل25هزار یورو سرمایه نیاز است و حداقل 30درصد ارزش اسمی سهام‌ شرکت باید قبل از اولین مجمع عمومی شرکت پرداخت شود. لازم به ذکر است که 10درصد مبلغ سرمایه شرکت باید برای موقعیتی که شرکت توانایی مالی خود را از دست می‌دهد ذخیره شود.

نرخ مالیات بر درآمد شرکت، 21 درصد است. مالیات بر درآمد نیز در صورتی که درآمد سالیانه فرد، کمتر از 36256.38 یورو باشد، 19 درصد و در صورتی که درآمد سالیانه شخص بیشتر از 36256.38 یورو باشد، 25 درصد خواهد بود.

پتنت و حقوق مالکیت فکری

طبق قوانین 2001/435 و 2002/402 صدور پتنت هنگامی رخ می‌دهد که اختراع بدیع و دارای کاربرد صنعتی باشد. در صورت تائید درخواست شخص پتنت صادر خواهد شد و تا بیست سال از زمان تسلیم درخواست صدور پتنت اعتبار دارد. علائم تجاری نیز در اسلواکی وفق قانون 2009/506 تحت حمایت هستند، این امر برای طرح‌ها نیز وفق قانون 2002/444 وجود دارد. تا سال2018 حدود19247 پتنت فعال در اسلواکی وجود داشت.

استارت‌آپ

برای تاسیس استارت‌آپ در اسلواکی اشخاص ابتدا طرح تجاری خود را به دپارتمان اتباع بیگانه پلیس اسلواکی تحویل می‌دهند و این دپارتمان با مشورت وزارت اقتصاد اسلواکی راجع به تائید یا رد طرح تجاری تصمیم‌گیری می‌کند. شرط دیگر تضمین وجود منابع مالی کافی برای تشکیل و مدیریت استارت‌آپ است، لازم به ذکر است که در حساب شخصی متقاضی باید حداقل2600یورو موجود باشد. پس از تائید درخواست، مجوز اقامت 3ساله برای شخص صادر می‌شود.

کار در اسلواکی

مجوز کاری کشور اسلواکی برای مدت زمان حداکثر 2 سال صادر می‌شود. برای انجام کارهای فصلی مدت زمان اعتبار آن حداکثر 6 سال است. این مجوز «توسط مرکز کار؛ امور اجتماعی و خانواده» صادر می‌شود. در اسلواکی به برخی مشاغل بیش از باقی نیاز است مثل حسابداری، مدیریت اقتصادی، مهندسی کامپیوتر، مدیریت فروش، مهندسی خودرو، مدیریت منابع انسانی و…

تحصیل در اسلواکی

کشور اسلواکی از معدود کشورهایی است که هزینه تحصیل در آن نسبت به سایر کشورها پایین است و تحصیل به زبان اسلواک در دانشگاه‌های دولتی این کشور رایگان است. نکته مهم امکان اشتغال دانشجویان است، این امر بسته به مقطع تحصیلی اشخاص متفاوت است؛ کارشناسی 10ساعت در هفته، کارشناسی ارشد 20ساعت در هفته و دکتری 30ساعت در هفته. از دانشگاه‌های انگلیسی زبان اسلواکی می‌شود به Comenius University، Technical University in Kosice و Pavol Jozef Šafárik University اشاره داشت.