نظام حقوقی سوئیس

نظام حقوقی سوئیس یک نظام حقوقی سیویل لایی بوده و بنابراین سیستم حقوقی سوئیس بیشتر بر روی قوانین نوشته شده متکی است. قدرت تصمیم گیری مختص 26 کانتون می باشد مگر اینکه صریحا به دولت فدرال اختصاص یافته باشد. دیوان عالی فدرال بالاترین دستگاه قضایی در سوئیس می باشد که رعایت یکپارچه قوانین را تضمین می کند. هرچند که آرای دادگاه ها الزامی برای دادگاه های آتی ایجاد نمی کند، اما آرای دیوان عالی فدرال می توانند بر قوانین تاثیر بگذارند.

  • سیستم حکمرانی: جمهوری فدرال
  • جمعیت: 8,544,527
  • واحد پول: فرانک سوئیس
  • تولید ناخالص داخلی: 705میلیارد دلار
  • تورم: %0.4
  • نرخ بیکاری: %4
  • شاخص توسعه انسانی: 0.96(بسیار بالا)
  • ضریب جینی: 29.7
  • رتبه آزادی اقتصادی: 5

سرمایه گذاری در سوئیس

کشور سوئیس با توجه به جاذبه های گردشگری، سیاسی و داشتن استانداردهای بالای زندگی برای افراد ثروتمند، سرمایه گذاران و بازنشستگان محل محبوبی می باشد. یک فرد غیر اروپایی ثروتمند از دو طریق میتواند اجازه اقامت کسب کند: از طریق تاسیس شرکت (معمولا برای سرمایه گذاران، شرکت ها و تاجرین) یا پرداخت مالیات (معمولا برای بازنشستگان). مورد استفاده ترین فرم شرکت ها شرکت با مسئولیت محدود GmBH/SARLو شرکت سهامی AG می باشد. کانتون Zug نیز بدلیل سیستم مالیاتی خود محبوبترین محل برای تاسیس شرکت می باشد. سرمایه گذاران خارجی میتوانند از طریق ایجاد شرکت خود در سوئیس تحت شرایطی اجازه اقامت کسب کنند. او باید توان مالی برای حمایت از شرکت خود را اثبات کند و پلن تجاری خود را به مقامات مسئول ارائه دهد.  همچنین افرادی که از لحاظ مالی مستقل هستند و در سوئیس فعالیت اقتصادی ندارند میتوانند با پرداخت مبلغ مشخصی مالیات (بستگی به کانتون مورد نظر) بدون توجه به معیارهایی مانند سن و ملیت اجازه اقامت در سوئیس را بدست بیاورند. این مالیات معمولا بصورت یکجا پرداخت می شود. مقدار مالیات و تصمیم به اعطای حق اقامت بستگی به کانتون و تصمیمات آنها دارد. مقدار مالیات برای خود حمایتی ممکن است از 150 هزار فرانک تا 1 میلیون سالیانه بسته به کانتون مقصد متفاوت باشد.  در قوانین سوئیس قانونی که مستقیما به سرمایه گذاری خارجی بپردازد وجود ندارد اما بطور کلی سرمایه گذار خارجی هنگام تاسیس شرکت باید مقررات سوئیسی را مدنظر قرار دهد.

برای بدست آوردن اجازه اقامت بعنوان بازنشسته فرد مورد نظر باید حداقل 55 سال داشته باشد و همچنین وجود ارتباط مستحکمی با سوئیس را اثبات کند. همچنین چنین شخصی نباید هیچگونه فعالیت اقتصادی در داخل یا خارج از سوئیس داشته باشند. البته اگر فرد متقاضی دارای برخی شروط نباشد همچنان می تواند بدون داشتن فعالیت اقتصادی در سوئیس با پرداخت مالیات سالیانه منطبق با استاندارد های زندگی در سوئیس و نه درآمد شخص اقامت سوئیس را دریافت کند. طبق قوانین مالیاتی در حال حاضر مقدار مالیاتی که فرد متقاضی یکجا پرداخت میکند برابر است با 7 برابر قیمت سالیانه اجاره آپارتمان یا خانه ای که فرد در آنجا زندگی می کند.

طبق ماده 23 قانون فدرال خارجیان سرمایه گذاران و کار آفرینانی که باعث ایجاد شغل یا تداوم آن در سوئیس میشوند از شروط سنی یا مهارت های حرفه ای معاف اند. اگر شخص خارجی شرکتی ایجاد کند و در آن به کار مشغول شود، ممکن است با توجه به ارتباط اقتصادی که با سوئیس پیدا میکند بتواند اجازه اقامت و کار دریافت کند. تصمیمات مربوط به آن به کانتون ها بستگی دارد. خارجیان برای خرید املاک سوئیسی با محدودیت های زیادی مواجه اند. قانون مربوطه Lex Koller خرید املاک توسط افراد غیر مقیم خارجی را منوط به اجازه دولت میداند.

طبق قانون اصلاح شده ملیت های خارجی و حمایت از آنها برای اخذ اجازه اقامت ده ساله (C) مهارت های حداقلی زبانی فرد متقاضی باید اثبات شود. سطح مورد نیاز با توجه به زبان محل زندگی فرد متقاضی متغییر است.

ثبت شرکت و مالیات در سوئیس

قوانین مربوط به شرکت ها در سوئیس قانون وظایف، قانون فدرال ادغام، تجزیه، تبدیل و انتقال دارایی، قانون مربوط به حسابداران و قوانین دیگر می باشد. دو فرم حقوقی مهم برای شرکت های تجاری در قالب شرکت سهامی Aktiengesellschaft/société anonyme/società anonima و شرکت با مسئولیت محدود Gesellschaft mit beschränkter Haftung/société à responsabilité limitée/società a garanzia limitata می باشد. یکی از دلایل تمایل سرمایه گذاران داخلی و خارجی به این شرکت ها مسئولیت محدود سرمایه گذاران نسبت به بدهی های شرکت می باشد. شرکت سهامی برای شرکت های کوچک و هم بزرگ مناسب است اما شرکت با مسئولیت محدود که سرمایه اولیه کمتری برای تاسیس نیاز دارد با ارائه انعطاف پذیری در ساختار مدیریتی، اعمال محدودیت در انتقال سهام و افشای اطلاعات سهامداران در در محل ثبت شرکت ها بیشتر برای شرکت های کوچک مناسب است. شرکت هایی که میخواهند در سوئیس سرمایه گذاری کنند میتوانند با ایجاد یک شعبه محلی یا یک شرکت وابسته به اینکار اقدام ورزند. فقط یک شرکت سهامی می تواند در بازار سهام وارد شود. برای افزایش سرمایه فرمی مناسبتر است. درخواست ثبت شد باید به اداره ثبت تجاری تحویل داده شود. فرایند ثبت بین یک تا دو هفته طول میکشد. اداره ثبت تجاری هر کانتون متفاوت است. هیات مدیره باید یک گزارش سالیانه شامل اظهارات وضعیت مالی و مدیریتی در جلسات سهامدارن ارائه کند. نهادهای حقوقی در صورتیکه در سوئیس ثبت شده باشند یا محل فعالیت تاثیرگذار آن در سوئیس باشد باید مالیات پرداخت کنند. مقدار مالیاتی که شرکت ها می پردازند با توجه به کانتون مورد نظر از 5 تا 20 درصد متفاوت است. علاوه بر آن هر شرکت 8.5 درصد مالیات نیز به دولت فدرال می پردازد.  مالیات در سه سطح مقدار درصد مالیات در سه سطح فدرال، کانتون و کامیونیتی گرفته می شود.

ثبت پتنت در سوئیس

طبق قانون فدرال پتنت برای اختراعات ، پتنت بمعنای یک اختراع یا فرایندی که بتواند بعنوان پتنت به ثبت برسد باید جدید و حاوی عنصر ابتکاری باشد و قابلیت استفاده در صنعت داشته باشد. پتنتی که ناقض حقوق بشر یا حیوانات باشد یا روش جراحی، تشخیص و تراپی برای انسان یا حیوان باشد و برخی موارد دیگر نمیتواند به ثبت برسد. قوانین مهم سوئیس در حوزه پتنت شامل قانون فدرال پتنت برای اختراعات ، آئین نامه اجرایی پتنت ، قانون فدرال برای وکلای پتنت  و غیره می شود. همچنین سوئیس عضو کنوانسیون اروپایی پتنت، PCT، کنوانسیون پاریس، موافقت نامه تریپس و استراسبورگ و غیره می باشد. برای ثبت پتنت برای حمایت در محدوده جغرافیایی سوئیس باید به موسسه فدرال مالکیت فکری مراجعه شود  (FIIP).حداکثر حمایت از پتنت ثبت شده در سوئیس 20 سال پس از زمان درخواست ثبت می باشد.  نقض حقوق مربوط به پتنت می تواند منجر به رسیدگی حقوقی و کیفری با مجازات حداکثر یکسال حبس یا جریمه نقدی شود.

استارت‌آپ/کارآفرینی

کشور سوئیس به طور خاص ویزای استارت‌آپ صادر نمی‌کند اما افراد خارجی می‌توانند در سوئیس سرمایه‌گذاری کرده یا یک کسب و کار ایجاد کنند. طبق بند 1 ماده 6 قانون فدرال بیگانگان سوئیس مصوب 2005، کانتون‌ها هر ساله درباره اعطای اجازه اقامت و تعداد آن تصمیم‌گیری می‌کنند. برای اخذ اجازه اقامت مقدار درآمد آن شرکت نباید کمتر از 1 میلیون فرانک سوئیس باشد. طبق قسمت الف بند 3 ماده 23 قانون فدرال بیگانگان، باید کسب و کار راه‌اندازی شده باعث ایجاد مشاغل و فرصت‌های اقتصادی شود. تمدید اجازه اقامت با توجه به وضعیت تجاری شرکت صورت می‌گیرد

کار در سوئیس

قوانین کار در سوئیس امری هستند. روابط کاری در سوئیس با قانون قراردادهای کار سوئیس و قانون کار سوئیس و قرارداد کار مربوطه تنظیم می شود. یک قرارداد کار در سوئیس می تواند شفاهی باشد به جز در موارد مخصوص مانند کارآموزی یا داشتن شروطی در قرارداد که باید حتما بصورت نوشته باشند. خارجیان غیر اروپایی که تمایل دارند بیش از 8 روز در سال در سوئیس کار کنند نیازمند اخذ اجازه کار و اقامت هستند. کارفرما باید نشان دهد که قبلا بدنبال مستخدمین واجد شرایط در سوئیس و اتحادیه اروپا گشته است و فردی مناسب نیافته است  و مستخدم پیشنهادی او فردی با توانایی های بالا (تجربه چندین سال فعالیت حرفه ای یا مدرک تحصیلات عالی وغیره) است و همچنین مقررات قرارداد کار مطابق با استانداردهای سوئیسی می باشد. مدت زمان درخواست اجازه کار برای غیر اروپایی ها 6 تا 8 هفته طول می کشد. تعداد اجازه کاری که به خارجیان اعطا می شود محدود است. فرد متقاضی اگر در سوئیس مقیم شود یا بیش از 30 روز متوالی در حال فعالیت باشد یا 90 روز متوالی بدون انجام فعالیت در سوئیس مقیم باشد باید مالیات پرداخت کند. قوانین سوئیس در ارتباط با کار و وضعیت خارجیان، قانون فدرال ملیت های خارجی و آیین نامه اجرایی پذیرش، اقامت و کار می باشد. اجازه کار برای افراد خارجی را هر کانتون با توجه به مقررات خود صادر میکند و شرایط ارزیابی هر فرد نیز متفاوت از دیگران است. سطح زبان حداقل A1 با توجه به زبان محل فرد متقاضی مورد نیاز است.

تحصیل در سوئیس

کشو سوئیس به دانشجویان نه تنها فرصت درس خواندن در چند زبان مختلف (آلمانی، فرانسه و ایتالیایی) را میدهد بلکه فرصت یادگیری به زبان انگلیسی هم در بسیاری از دانشگاه های سوئیس وجود دارد. فرد متقاضی پس از آنکه رشته تحصیلی خود را انتخاب کرد می تواند به یکی از دانشگاه های سوئیس درخواست پذیرش دهد. دانشگاه های معتبر سوئیس موسسه تکنولوژی فدرال زوریخ (ETH Zurich)، مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne)، دانشگاه زوریخ (University of Zurich)، دانشگاه بازل (University of Basel) و غیره می باشد. دانشجوی متقاضی باید پس از اخذ پذیرش، از سفارت یا کنسولگری سوئیس در کشور خود درخواست ویزای دانشجویی کند. اثبات توان مالی برای حمایت در دوران تحصیل مهم است. دانشجویان غیر اورپایی با اخذ ویزای نوع D می توانند وارد سوئیس شوند. فرد متقاضی 14 روز پس از ورود به سوئیس باید برای اخذ اجازه اقامت اقدام کند. او همچنین باید بیمه درمانی نیز بخرد. دانشجویان خارجی اروپایی می توانند بمحض رسیدن به سوئیس مشغول کار شوند اما خارجیان غیر اروپایی پس از گذشتن 6 ماه از تحصیل و با اخذ اجازه اقامت میتوانند کار کنند. کلیه دانشجویان خارجی فقط تا 15 ساعت در هفته می توانند کار کنند. مدت زمان کار در تعطیلات بین ترم تحت شرایطی ممکن است محدودیتی نداشته باشد. دانشجویان خارجی پس از اتمام تحصیل خود میتوانند درخواست اجازه اقامت کنند که فقط بمدت 6 ماه اعتبار دارد. خانواده (همسر و فرزندان) فرد متقاضی نیز میتوانند همراه با او در سوئیس اقامت کنند و مشغول کار شوند اما لازم است تا توان مالی خود را اثبات کنند.