سیستم حقوقی

قانون اساسی فعلی فرانسه مصوب سال 1958 می باشد که پس از آن بارها دچار تغییرات شده است. دولت به سه قوه مجریه (ریاست جمهوری با انتخاب مستقیم مردم)، قوه مقننه (مجلس ملی و سنا) و قوه قضائیه تقسیم شده است. قانون فرانسه بر اساس سیستم حقوقی سیویل لا-قانون ناپلئونی مصوب 1804 می باشد. دادگاه ها به دو قسم دادگاه های عمومی (حقوقی و کیفری) و اداری (برای دعاوی بین مراجع دولتی و مردم) تقسیم شده است.

  • سیستم حکمرانی: جمهوری
  • جمعیت: 67,012,883
  • واحد پول: یورو
  • تولید ناخالص داخلی: 2تریلیون دلار
  • تورم: %0.3
  • نرخ بیکاری: %8.4
  • شاخص توسعه انسانی: 0.891(بسیار بالا)
  • ضریب جینی: 25.8
  • رتبه آزادی اقتصادی: 64

سرمایه گذاری در فرانسه

کشور فرانسه عضو سازمان تجارت جهانی و اتحادیه اروپا است. قانون حقوق بیگانگان فرانسه مصوب سال 2016 برای تشویق و کمک بیگانگان دسته بندی های مختلفی برای مهاجرت تجاری معرفی کرده است. کشور فرانسه برای سرمایه گذاری خارجی با وجود اقتصاد با ثبات و نیروی کار ماهر و حرفه ای محل محبوبی برای سرمایه گذاران خارجی است. همچنین قوانین داخلی فرانسه مانند چارتری که در 2019 بین دولت مرکزی فرانسه و دولت های محلی آن برای تشویق سرمایه گذاری خارجی و حمایت از آن تصویب شد، فرانسه را کشوری سرمایه پذیر ساخته است. سرمایه گذاران خارجی تحت پاسپورت تلنت بعنوان یک اجازه اقامت خاص می توانند در فرانسه اقامت کنند. طبق ماده L313-20 قانون حقوق بیگانگان کسی که سرمایه گذاری مستقیم و فعال در فرانسه انجام میدهد می تواند این اجازه اقامت را دریافت کند. این سرمایه گذاری میتواند در یک شرکت فرانسوی توسط خود شخص متقاضی مدیریت می شود انجام شود یا توسط شرکتی که حداقل 30 درصد سهام آن را دارا می باشد. فرد متقاضی باید بتواند با سرمایه گذاری خود مشاغلی در فرانسه حفظ یا ایجاد کند و حداقل 300 هزار یورو در اموال منقول یا غیر منقول فرانسوی سرمایه گذاری کند. علاوه بر مدارک موردنیاز برای اثبات فعالیت های تجاری و پلن تجاری در فرانسه شخص باید نشان دهد که تمکن مالی لازم را داراست.

ثبت شرکت و انواع آن و مالیات

هیچ محدودیتی برای ثبت شرکت توسط خارجیان در فرانسه وجود ندارد. انواع مختلفی از شرکت ها در فرانسه وجود دارد اما سرمایه گذاران معمولا شرکت سهامی ساده (société anonyme) (SA) (با ساختار مدیریتی ساده که به سهامداران اجازه میدهد اساسنامه خود را بدون محدودیت طبق نظر خود تنظیم کنند) و شرکت با مسئولیت محدود (société à responsabilité limitée) (SARL) (جایگزین کم هزینه تری نسبت به شرکت سهامی ساده است اما محدودیت های متعددی به ساختار مدیریتی این شرکت وارد است) و شرکت سهامی (société par actions simplifiée) (SAS) (توسط شرکت ها و سرمایه داران بزرگ انتخاب می شود) انتخاب می کنند. حداقل سرمایه اولیه در شرکت ها سهامی 37 هزار یورو است. حداقل سرمایه اولیه شرکت سهامی ساده و شرکت با مسئولیت محدود بشکل سمبلیک حداقل 1 یورو است.

یک شرکت زمانی باید مالیات بپردازد که مشخص شود مرکز فعالیت آن در فرانسه است. مالیات بر درآمد استاندارد در سال 2019، 28 درصد برای درآمد زیر 500 هزار یورو و 31 درصد برای درآمدهای بالای 500 هزار یورو می باشد. اگر شرکتی بالای 250 میلیون یورو گردش مالی داشته باشد مالیات آن 33.33 درصد خواهد بود. مالیات بر ارزش افزوده استاندارد نیز20 درصد است مگر آنکه مشمول برخی معافیت ها شود. قانون مالی جدید (مصوب )2019 نیز تسهیلات مالیاتی متعددی برای شرکت ها در نظر گرفته است و مقدار مالیات را از سال 2021 به کمتر از 26.5 درصد خواهد رساند.

استارت آپ

پس از قانون حقوق خارجیان در سال 2016 دولت فرانسه در راستای جذب کار آفرینان و حمایت از ایده های نو در دسته بندی های مختلف ویزای تلنت پاسپورت (اشاره شده در ماده L313-20 که هدف اصلی این ویزا جذب مهاجرین موفق و کمک به اقتصاد و فرهنگ فرانسه می باشد) ویزای استارت آپ را نیز جای داده است. بنیان گذاران استارت آپ باید مدارک اثبات کننده پروژه تجاری ابتکاری را ارائه دهند. پروژه نوآورانه تجاری او باید توسط مراجع عمومی به رسمیت شناخته شود یا بتواند توسط یک شریک فرانسوی اینکیوبتر (شرکت هایی که مطمئن می شوند استارت آپ ها سرمایه لازم، تکنولوژی موردنیاز و غیره را دارند) انتخاب شود. وی باید اثبات کند که حداقل حقوق قانونی در فرانسه (18.743.04 یورو ) را داراست. این نوع اجازه اقامت تا 4 سال اعطا می شود و قابل تمدید است.

ثبت پتنت

قانون مالکیت فکری فرانسه بر حقوق مالکیت فکری فرانسه حاکم است. طبق این قانون برای حمایت از یک اختراع باید شروط تازگی، ابتکاری و قابلیت استفاده در صنعت موجود باشد و همچنین اختراع از موضوعات استثنا شده نباشد. طبق ماده L. 611-2 این قانون مدت حمایت از پتنت 20 سال پس از ثبت درخواست است. افراد برای حمایت از اختراع خود می توانند آن را از سه طریق به ثبت برسانند. طریق اول از طریق اداره ملی مالکیت صنعتی برای پتنت های حمایت شده در حوزه جغرافیایی فرانسه است. فرایند ثبت پتنت طبق مواد L. 612-1 و R. 612-1 قانون مالکیت فکری فرانسه صورت می گیرد. روش دیگر از طریق ثبت در اداره پتنت اروپایی برای حمایت در محدوده اروپا و روش دیگر سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) یا INPI می باشد.

کار در فرانسه

روابط کاری در فرانسه با قانون کار فرانسه ، قوانین اتحادیه اروپا و برخی قوانین دیگر سازمان دهی شده اند. قرارداد کار می تواند شفاهی یا کتبی باشد. طبق قانون کار اتمام قراردادهای کار فقط در برخی شرایط امکان دارد. پایان دادن به یک قرارداد کار دائم از طرف کارفرما فقط در برخی شرایط “مهم و حقیقی” بر اساس موارد شخصی یا اقتصادی امکان دارد. طبق قانون مکرون مصوب 2017 هر شرکتی که حداقل 11 مستخدم دارد باید یک کمیته اجتماعی و اقتصادی ایجاد کند. در شرکت هایی که 50 مستخدم به بالا دارد این کمیته باید در تصمیم گیری در تمامی پروژه های مهم و تاثیر گذار دخیل باشد. اگر پروژه ای در سلامتی و امنیت یا شرایط کار مستخدمین تاثیرگذار باشد باید با این کمیته مشورت کند. تابعین و شهروندان غیر اروپایی برای کار در فرانسه نیازمند اخذ ویزا یا اجازه کار هستند. اگر فرد متقضای کار در خارج از فرانسه زندگی می کند کارفرمای او در فرانسه باید برای اخذ اجازه اقامت اقدام کند.

تحصیل در فرانسه

حدود یک هشتم کل دانشجویان تحصیلات تکمیلی در فرانسه خارجی هستند. دانشجویانی که از دانشگاه های فرانسوی توانسته اند پذیرش کسب کنند می توانند با اخذ دانشجویی در فرانسه درس بخوانند. کسانیکه تمایل دارند کمتر از سه ماه در فرانسه تحصیل کنند می توانند ویزای کوتاه مدت یا ویزای دانشجویی کنکور (concours) برای گذراندن امتحان های ورودی اخذ کنند و کسانیکه تمایل دارند بیش از سه ماه در فرانسه تحصیل کنند می توانند با اخذ ویزای بلند مدت معادل اجازه اقامت (VLS-TS) در فرانسه درس بخوانند. ویزای اقامت مشروط نیز به دانشجویان خارجی که پس از اتمام تحصیل خود اجازه اقامت در فرانسه ندارند، حق اقامت در فرانسه بمدت 12 ماه میدهد تا آنها بتوانند به دنبال کار باشند. این اجاره اقامت برای دارندگان مدرک کارشناسی حرفه ای، کارشناسی ارشد و کسانیکه در فرانسه شرکت تاسیس می کنند (با هر مدرک تحصیلی) اعطا می شود. زمانیکه شخص کار پیدا کرد باید برای تغییر نوع اجازه اقامت خود اقدام کند (پاسپورت تلنت یا اجازه کار استاندارد و غیره). همچنین دانشجویان خارجی بطور قانونی حق کارکردن تا 964 ساعت در سال را دارند (حدود 60 درصد ساعت کاری معمول در فرانسه).