سیستم حقوقی

پادشاهی مشروطه هلند کشوری در غرب اروپا و متکی بر سیسنم «سیویل لا» است. نظام قضایی هلند از 11 دادگاه منطقه‌ای، 4 دادگاه تجدیدنظر و دادگاه عالی تشکیل شده ‌است. قانون اساسی هلند در سال 1814 نوشته شده ولی بعد از آن بارها اصلاح شده است. این امر برای آخرین بار در سال 1983 رخ داد. اولین قانون مدنی هلند (Burgerlijk Wetboek) در سال 1811 به وجود آمد، البته بین سالهای 1970 تا 1992 اصلاحات عمده‌ای در قانون مدنی هلند اعمال شد. نهاد مسئول در زمینه مهاجرت، «سرویس مهاجرت و تابعیت هلند» (IND)است. البته در مسائلی که با اشتغال ارتباط دارند، «دفتر مرکزی اشتغال» (CLO) نقش مهمی را ایفا می‌کند. بررسی حضور غیرقانونی اتباع بیگانه نیز برعهده Aliens Police یا پلیس اتباع بیگانه است. قانون بیگانگان سال2000 یکی از مهم‌ترین منابع نظام حقوقی هلند در این زمینه است.

  • سیستم حکمرانی: سلطنتی مشروطه
  • جمعیت: 17,282,163
  • واحد پول: یورو
  • تولید ناخالص داخلی: 913میلیارد دلار
  • تورم: %0.5
  • نرخ بیکاری: %2.9
  • شاخص توسعه انسانی: 0.933(بسیار بالا)
  • ضریب جینی: 24.7
  • رتبه آزادی اقتصادی: 14

سرمایه‌گذاری

برای سرمایه‌گذاری در هلند شرایط خاصی برای اشخاص وجود دارد. شخص باید حداقل یک میلیون و دویست و پنجاه هزار یورو در یک شرکت هلندی یا صندوق دولتی هلندی سرمایه‌گذاری کند، البته این مسئله با تاسیس شرکت در هلند نیز محقق می‌شود. این مبلغ باید پیش از سرمایه‌گذاری به یک بانک هلندی یا اروپایی که در هلند شعبه دارد واریز شود. سرمایه مدنظر نباید از روش‌های غیرقانونی به دست آمد یا وارد هلند شده باشد، سرویس مهاجرت هلند این حق را دارد تا «سرویس اطلاعات مالی هلند»(Netherlands Financial Intelligence Unit) برای بررسی منشا سرمایه کمک بگیرد. در ضمن سرمایه‌گذاری باید اثر مثبتی در اقتصاد هلند داشته ‌باشد، این مسئله باید به تائید Netherlands Enterprise Agency برسد. برای تائید اثر مثبت در اقتصاد هلند باید دو مورد از سه شرایط زیر حاصل شود:

• در طول 5 سال حداقل 10 شغل جدید ایجاد شود؛

•افزایش نوآوری در شرکت هلندی، این امر ممکن است از طریق ثبت پتنت یا سرمایه‌گذاری در بخش‌های تکنولوژیک باشد؛

•بخش دیگر نیز ارزش افزوده غیرمالی است، مثل دانشی خاص، ارتباطات و حضور فعال در صنعت.

برای سرمایه‌گذار مجوز اقامت سه ساله صادر می‌شود که این مجوز تا سقف 5 سال قابلیت تمدید دارد.

 

ثبت شرکت و انواع آن و مالیات

شرکت خصوصی با مسئولیت محدود (besloten vennootschap – BV) متداول‌ترین سیستم شرکتی در هلند است. سهام‌داران قدرت نهایی را دارند، اما مدیران عملیات روزانه را پیش می‌برند. در شرکت مسئولیت محدود خصوصی ممکن است یک هیئت نظارت برای نظارت بر هیئت مدیره تعیین شود، اما این اجباری نیست. در شرکت‌های خصوصی کوچک‌تر ، مدیر اغلب تنها سهام‌دار شرکت است. در این حالت، وی مدیر و سهام‌دار عمده (DMS) یا در هلندی en grootaandeelhouder (DGA) است. در این نوع شرکت‌ها حداکثری برای سهام‌داران تعیین نشده و با یک سهام‌دار نیز قابلیت تاسیس این نوع شرکت‌ها وجود دارد و مسئولیتی متوجه سهام‌داران نیست. حداقل سرمایه لازم برای افتتاح این نوع شرکت یک یورو است! درواقع تعیین حداقل سرمایه بر عهده سرمایه‌گذاران گذاشته ‌شده ‌است. لازم به ذکر است که سرمایه شرکت می‌تواند در ارز دیگری غیر از یورو باشد. این میزان برای شرکت‌های عمومی مسئولیت محدود وفق ماده 67 دفتر دوم قانون مدنی هلند 45 هزار یورو است. در این نوع شرکت‌ها یک سهام‌دار نیز برای تاسیس شرکت کافی‌است.

Co-operative U.A نوع دیگر سیستم شرکتی در هلند است، این شرکت‌ها نیز دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند و توسط هیئت مدیره اداره می‌شوند. برای تاسیس این نوع شرکت‌ها به حداقل دو سرمایه گذار نیاز است. هم شرکت و هم سهام‌داران برای درآمدهای خود مکلف به پرداخت مالیات هستند. مالیات شرکتی در هلند 20 تا 25 درصد است.

استارت‌آپ

طرح ویزای راه‌اندازی هلند به کارآفرینان برای حداکثر یک سال اجازه می‌دهد تا تجارت نوآورانه را در هلند آغاز کنند.کارآفرینان نوپا که هنوز در خارج از کشور اقامت دارند می‌توانند درخواست خود را برای اجازه اقامت به سفارت یا کنسولگری هلند در کشور محل اقامت خود ارائه دهند. برای ارزیابی درخواست اشخاص IND با RVO مشورت می‌کند و تصمیم می‌گیرد. 5 شرط کلی برای بررسی طرح مدنظر است: همکاری با تسهیل‌کننده مطمئن، بدیع و نوآورانه بودن طرح، طرح تجاری تائید شده، ثبت در اتاق بازرگانی هلند و وجود منابع مالی کافی برای یک سال زندگی در هلند. همکاری با تسهیل‌کننده یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تاسیس استارت‌آپ در هلند است. این همکاری باید طبق یک قرارداد قانونی آغاز شود و تسهیل‌کننده باید در زمینه کمک به استارت‌آپ‌ها تجربه و مهارت کافی داشته باشد.

پتنت و حقوق مالکیت فکری

پتنت یا “Octrooi” در زبان هلندی سندی ‌است که مخترعین برای حفظ حقوق انحصاری خود در برابر سایرین از آن استفاده می‌کنند. طبق قوانین هلند، پتنت ثبت شده به مدت 10 سال قابل حمایت است و این حمایت می‌تواند تا 10 سال دیگر نیز تمدید شود. این حکم برای علامت‌های تجاری هم جاری است. قانون پتنت 1995، مهم‌ترین سند در این زمینه است. برای ثبت علامت تجاری لازم است شخص درخواست خود را در Benelux Office of Intellectual Propertyثبت کند. این دفتر در مورد ثبت ایده و طرح نیز صلاحیت دارد اما صلاحیت ثبت «نام تجاری» بر عهده اتاق بازرگانی هلند است. در مورد حق کپی رایت، مدت حمایت در هلند تا 70 سال است و قانون کپی رایت هلند احکام این مسئله را ذکر کرده‌است.

کار در هلند

قانون اشتغال اتباع بیگانه اصول کلی کار در هلند را مشخص کرده ‌است. یکی از کتگوری‌های قانونی برای کار در هلند، خوداشتغالی است. برای این امر شخص باید حداقل 25 درصد از شرکت را در مالکیت خود داشته باشد. درمورد این کتگوری سیستم امتیازبندی در سال 2008 در سه قسمت معرفی شد و پس از بررسی توسط RVO، IND تصمیم نهایی را می‌گیرد. سه قسمت سیستم امتیازبندی عبارت است از تجربه شخصی، طرح تجاری و ارزش افزوده احتمالی برای هلند. شخص باید حداقل 90 امتیاز کسب کند تا بتواند براساس خوداشتغالی وارد هلند شود. درصورت قبولی اقامت دوساله برای شاخص صادر می‌شود. کتگوری دیگر نیز استخدام اشخاص بیگانه در هلند است. در این حالت باید مجوز اشتغال توسط دفتر اشتغال هلند صادر شود. نیروی کار ماهر در هلند بیشتر از سایر مشاغل مورد پذیرش قرار می‌گیرند. مهندسی، متخصص IT، متخصص امور مالی، پزشک، پرستار و… از این دست مشاغل هستند. برای اخذ کارت آبی نیز پیشنهاد کاری حداقل یک ساله با دستمزد حداقل 5403 یورو لازم است.

تحصیل در هلند

تحصیل در هلند دارای مزایایی مثل سطح کیفی بالای آموزش در هلند، تدریس در برخی رشته‌ها با زبان انگلیسی، امکان تبدیل ویزای تحصیلی بلافاصله بعد از اتمام تحصیل به ویزای کاری و امکان اخذ اقامت بعد از 5 سال کار در هلند است. هزینه تحصیل در کشور هلند بسته به دانشگاه و رشته‌ها سالانه حدوداً بین 6000 تا 15000 می‌باشد . مسئله مهم امکان کار دانشجویان در هلند است. در فصل تابستان دانشجو حق دارد به طور تمام وقت مشغول به کار شود و در سایر فصول می‌تواند تا سقف هفته‌ای 20 ساعت کار کند، اخذ مجوز کار توسط کارفرما نیز اجباری است. همسر دانشجو حق کار در هلند را ندارد.